Dobry biznesplan i alternatywne źródło finansowania kluczem do sukcesu start-up’u

Start-up to model prowadzenia działalności, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Stworzenie od podstaw własnego biznesu wymaga wcześniejszego przygotowania skutecznej strategii rozwoju oraz pozyskania odpowiednich nakładów finansowych na rozruch przedsięwzięcia. W jaki sposób osiągnąć te cele?

Stwórz dobry biznesplan

Podstawą zbudowania dobrze prosperującego biznesu jest oparcie go o równie dobry pomysł. Obecnie największą szansę na odniesienie sukcesu mają start-upy innowacyjne, związane z IT i nowymi technologiami, które swoim działaniem wypełniają niszę powstałą na rynku. Niestety dobry pomysł nie wystarczy, by zapewnić naszemu przedsięwzięciu zainteresowanie inwestorów. W tym celu należy sporządzić szczegółowy biznesplan, który będzie zawierał m.in. strategię rozwoju naszego start-upu oraz prognozę określająca szanse raczkującego biznesu na zaistnienie na rynku oraz przyniesie dochodu. Starannie przemyślana strategia stanowi mapę do sukcesu, pozwali nam także zwrócić uwagę inwestorów i instytucji finansowych na nasze przedsięwzięcie.

 

Znajdź alternatywne źródło finansowania

Raport „Polskie Startupy 2016” przygotowany przez Startup Poland we współpracy z Politechniką Warszawską wskazuje, że tylko połowa polskich start-upów finansowana jest wyłącznie ze środków własnych. Reszta początkujących przedsiębiorców sięga po alternatywne źródła finansowania, np. w formie dotacji unijnych czy funduszy Venture Capital. Równie popularnym rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie niezbędnego kapitału na rozruch własnego biznesu, jest także podjęcie pożyczki pozabankowej. Takiego finansowania udziela obecnie kilka firm na rynku. Co ciekawe, pożyczkę na kwotę do 5 mln złotych może otrzymać praktycznie każdy początkujący przedsiębiorca. Jednym z nielicznych kryteriów kwalifikujących do pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest posiadanie nieruchomości mogącej stanowić zabezpieczenie pożyczki. Natomiast otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel biznesowy związany z rozpoczęciem i rozwojem firmy.

Dodaj komentarz