Kredyt dla firmy – na co uważać?

Większość przedsiębiorców finansuje założenie bądź rozwój swojej działalności poprzez podjęcie kredytu dla firm. Taka metoda zdobycia niezbędnej gotówki to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto dobrze rozważyć decyzję o jej podjęciu. 

Forma zabezpieczenia 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu kredytu dla firmy, jest forma jego zabezpieczenia. Przy kredytach na niższe kwoty możemy podjąć tzw. kredyt niezabezpieczony, jednak banki niechętnie udzielają tego rodzaju zobowiązań i może być bardzo trudno je otrzymać w przypadku nowo powstałych firm. Dodatkowo, cała procedura kredytowa jest dość skomplikowana i czasochłonna. 

Kredyt zabezpieczony gwarantuje nam, że możemy ubiegać się o wyższą kwotę finansowania, a dodatkowo okres spłaty ulega wydłużeniu. Najczęściej formą takiego zabezpieczenia może być hipoteka bądź zastaw bankowy. Niestety, zobowiązanie podejmowane w banku często wiąże się z dużą liczbą formalności, których można uniknąć w przypadku wyboru pożyczki pozabankowej – wybierając ofertę np. firmy Monument Fund.

Firma ta udziela zobowiązań w kwocie od 50 000 zł do 5 000 000 zł na  rozwój biznesu lub spłatę bieżących zobowiązań. Jest to idealna opcja dla przedsiębiorców mających czasowe problemy z płynnością finansową, mają negatywną historię kredytową lub po prostu szukają szybkiego finansowania. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest nieruchomość, a okres spłaty i kwota dostosowywane są indywidualnie do każdego klienta i jego potrzeb.

 

Całkowity koszt kredytu 

Warunki kredytu, które proponują nam różne instytucje finansowe, mogą różnić się znacząco w zależności od indywidualnej sytuacji każdego klienta. Tymczasem na całkowity koszt zobowiązania składa się nie tylko jego oprocentowanie, ale także marża oraz wszelkie opłaty związane z przygotowaniem oferty czy rozpatrzeniem wniosku. Przed zawarciem umowy tego rodzaju warto zatem dokładnie rozpatrzyć związane z nim koszty, aby uniknąć kłopotów ze spłatą podjętego kredytu. Wybór zobowiązania w firmie pozabankowej często pozwala nam poznać całkowity koszt pożyczki jeszcze przed podpisaniem umowy. W ten sposób możemy dokładnie dostosować wysokość podjętej kwoty do naszej sytuacji finansowej. 

Dodaj komentarz