Miejsce prowadzenia działalności a możliwość uzyskania finansowania

Możliwość pozyskania finansowania dla biznesu zależy od wielu czynników – od branży, wyników analizy konkurencyjnej, zdolności kredytowej przedsiębiorcy oraz… od miejsca założenia działalności. Jak lokalizacja siedziby firmy wpływa na zdolność pozyskania pieniędzy na rozwój?

Rządowy bądź unijny program wsparcia

Dotacje dla firm to dofinansowania, które można dostać zarówno na założenie, jak i na rozwój firmy. Niestety tego typu programy przygotowane są najczęściej z myślą o wsparciu przedsiębiorczości w wybranych regionach – tych, które potrzebują zastrzyku świeżych inwestycji. Większość tego typu dofinansowań przeznaczona jest zatem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie wybranego województwa, a spora część nawet dla przedsiębiorców na terenie konkretnej gminy. Możliwość pozyskania finansowania w rządowym bądź unijnym programie jest więc ściśle uzależniona od lokalizacji firmy. Ponadto takie dotacje trafiają wyłącznie do wybranych grup odbiorców, np. tylko dla osób bezrobotnych, co znacznie ogranicza możliwości pozyskania tego typu środków.

Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to ogólnodostępne produkty finansowe, o które przedsiębiorca może się ubiegać niezależnie od miejsca prowadzenia działalności. Jedynym warunkiem uzyskania takiego finansowania jest bliskość placówki wybranego banku, choć coraz częściej tego typu instytucje udzielają swoich zobowiązań także drogą elektroniczną. Niestety kredyty dla firm to produkty, które obwarowane są wieloma restrykcyjnymi warunkami, a ubieganie się o nie to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny. To duże utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują „na już” dodatkowych środków, mających posłużyć spłacie bieżących zobowiązań bądź podjęciu korzystnej inwestycji.

Pożyczki dla firm

Pożyczkodawcy nieustannie pracują nad ulepszaniem swoich usług tak, by dostęp do nich był znacznie ułatwiony. Do ubiegania się o pożyczkę dla firm wystarczy zatem tylko komputer bądź urządzenie mobilne oraz dostęp do internetu. Tego typu zobowiązań udziela m.in. marka Monument Fund, która umożliwia podjęcie od 50 000 do 5 000 000 zł na dowolny cel biznesowy związany z rozwojem działalności. Pożyczki dla firm mogą podjąć także te osoby, które dopiero planują założenie własnego biznesu i potrzebują środków na jego start. Duża dostępność i szybki proces decyzyjny sprawiają, że pożyczki dla firm to coraz częściej wybierany produkt finansowy wśród polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz