Mocne i słabe strony instytucji pozabankowych w Polsce

Instytucje pozabankowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskiego społeczeństwa. Pożyczki to coraz częściej wybierane źródło finansowania nie tylko domowych wydatków, ale także nowych inwestycji.

Mocne strony

 Z roku na rok banki coraz bardziej zaostrzają warunki, na podstawie których udzielane są zobowiązania finansowe. Do ubiegania się o kredyt potrzebne jest nie tylko udokumentowane źródło dochodu, ale także odpowiedni wiek i stabilna sytuacja finansowa. Konsumenci odsyłani z kwitkiem przez banki coraz częściej korzystają z usług firm pożyczkowych, które oferują finansowanie osobom w różnym przedziale wiekowym, a także akceptują różne źródła dochodu.

 Pożyczki pozabankowe to również doskonałe źródło finansowania dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność bądź potrzebują środków na jej rozwój. W obliczu takiej sytuacji banki często odmawiają udzielenia im kredytu, ze względu na możliwe problemy z jego spłatą. Instytucje pozabankowe wykazują zrozumienie dla trudnej sytuacji właścicieli firm i chętnie angażują środki we wsparcie polskich przedsiębiorstw. Jedną z tego typu firm pożyczkowych jest np. Monument Fund – marka, która udziela zobowiązań w kwocie nawet 5 000 000 zł z zabezpieczeniem w formie nieruchomości.

 Słabe strony

 Dotychczas największymi wadami pożyczek pozabankowych był stosunkowo krótki okres kredytowania oraz niewielka kwota maksymalna tego typu zobowiązań. Obecnie oferta polskich pożyczkodawców uległa znacznemu rozszerzeniu – na rynku dostępne są produkty krótkoterminowe oraz pożyczki ratalne, a polscy pożyczkodawcy oferują zarówno pożyczki dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

 Wśród polskiego społeczeństwa panuje opinia, że największą wadą pożyczek pozabankowych jest koszt tego typu zobowiązań. Do tej pory część dostępnych na rynku produktów finansowych obarczona była wysokim oprocentowaniem, a nieuważnemu klientowi ciężko było odnaleźć uczciwego pożyczkodawcę wśród tej mnogości zobowiązań dostępnych na rynku. Wejście w życie ustawy antylichwiarskiej sprawiło, że obecnie koszty pożyczek są bardzo ograniczone, a podejmowanie tego typu zobowiązań stało się atrakcyjną alternatywą dla kredytów bankowych.

 Instytucje pozabankowe – czy warto z nich korzystać?

 Pożyczka podjęta na rynku pozabankowym to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na szybkim otrzymaniu dodatkowych środków, np. na spłatę bieżących zobowiązań czy na zyskowną inwestycje. Korzystanie z tego typu produktów finansowych pozwala uzyskać gotówkę bez zbędnych formalności także tym osobom, które nie spełniają rygorystycznych warunków banków.

Dodaj komentarz