Sektor pożyczek pozabankowych za granicą i w Polsce

Polski rynek pozabankowy od kilku lat przeżywa dynamiczny rozwój. Wzrasta zarówno liczba konsumentów zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy, jak i firm, które oferują tego typu usługi. Jak rodzimy rynek pożyczkowy wypada na tle Europy?

Rynek pozabankowy w kraju

Od kilku lat popularność pożyczek gotówkowych w polskim sektorze finansowym stale rośnie. Polscy pożyczkodawcy coraz częściej rozszerzają swoje oferty o pożyczki ratalne, które stanowią doskonałą konkurencję dla kredytów bankowych i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Po pożyczki pozabankowe sięgają przede wszystkim te osoby, które nie spełniają wyśrubowanych wymagań banków i chętnie korzystają ze zobowiązań opartych na ograniczonej liczbie formalności. Rynek pozabankowy cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem także wśród tych konsumentów, którym szczególnie zależy na szybkości i którzy doceniają możliwość uzyskania gotówki w błyskawicznym czasie.

Dynamicznie rośnie popularność nie tylko produktów skierowanych do klientów indywidualnych, ale także tych przeznaczonych dla firm. Rynek pozabankowy coraz więcej sił angażuje w tworzenie ofert dla przedsiębiorców – to naturalne wypełnienie luki, która powstała na skutek wprowadzania przez banki restrykcyjnych warunków w udzielaniu zobowiązań na finansowanie nowych inwestycji. Przedsiębiorcy coraz chętniej zwracają się w tej kwestii do firm pożyczkowych, które umożliwiają im zdobycie pieniędzy na inwestowanie w najnowsze technologie, zakup potrzebnego sprzętu, rozbudowę linii produkcyjnych itp. Jednym z tego typu pożyczkodawców jest Monument Fund – marka, która umożliwia podjęcie od 50 000 zł do 5 000 000 zł na dowolny cel.

Polska vs. świat

Dane z raportu KPMG Baltics wskazują, że obecnie największy potencjał rozwoju mają rynki pożyczkowe na Słowenii, Węgrzech, Litwie, Rumunii, Grecji, Irlandii oraz właśnie w Polsce. Dynamiczny rozwój sektora pozabankowego uzależniony jest od dostępu do usług bankowych – systematyczny wzrost liczby firm pożyczkowych odnotowują te kraje, w których sektor bankowy nie zapewnia dostatecznej obsługi klientów indywidualnych.

Już w 2012 r. wartość światowego rynku pożyczek pozabankowych szacowano na blisko 50 bln euro, obecnie liczba ta może być nawet kilkukrotnie większa. Rynek polskich zobowiązań pozabankowych rozwija się więc proporcjonalnie do rynku zagranicznego, a rodzime firmy pożyczkowe z roku na rok rosną w siłę.

Dodaj komentarz